چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۰۷

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین خبر داد:

افزایش 50 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در اردیبهشت

اصغر بهنام زاده ، مدیر منطقه یک شهرداری قزوین گفت: در اردیبهشت سال جاری 28 پروانه ساختمانی برای متقاضیان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد، 50 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک شهرداری قزوین، بهنام زاده اظهار کرد: آسان‌کاری، تسریع و تسهیل در رویه‌های قانونی امور مربوطه توسط شهرداری و همچنین افزایش قیمت زمین در مناطق 2 و 3 نسبت به منطقه یک و تخفیفات 50 درصدی صدور پروانه ساختمانی و تسهیلات بانکی بافت فرسوده، ازمهمترین علل افزایش صدور پروانه ساختمانی از ابتدای سال جاری در منطقه یک بوده است.

وی با اشاره به اینکه تمایل به ساخت و سازهای غیرقانونی معضل اصلی شهر قزوین در زمینه سیما و منظر شهری و توسعه شهرهاست، یادآور شد: برخلاف تصور متخلفان ساختمانی، ساخت و ساز غیرمجاز موجب کاهش هزینه عوارض و یا کوتاه تر شدن زمان بررسی و صدور پروانه ساختمانی نمی‌شود، بلکه موجب کاهش ایمنی و مشکلات فنی و شهرسازی هم برای شهروندان و هم برای مدیریت شهری در آینده خواهد شد.

مدیر منطقه یک شهرداری تاکید کرد: منطقه یک شهرداری قزوین به منظور جلوگیری از این مشکلات و در راستای ایجاد مشاوره‌های قانونی، اقدام به کاهش عوارض ساخت و ساز و در عین حال کوتاه تر شدن سیکل رسیدگی و مراحل صدور پروانه واقدام به راه اندازی صفحه صدور پاسخ استعلامها در پرتال شهرداری قزوین (شهروند سپاری) کرده است.

وی گفت: اصلی‌ترین راهکار در زمینه تشویق متقاضیان به اخذ پروانه ساختمانی و رعایت ضوابط قانونی، فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، شفافیت در عوارض شهرسازی و ایجاد مشوق های قانونی است که شهرداری در این راستا اقدام به ساماندهی و سیستمی کردن عوارضات ساخت و سازها بر اساس شاخص ها و متغیرهای مختلف کرده که در پرتال شهرداری قزوین به طور کامل  شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی می‌شود.

مدیر منطقه یک  اظهار کرد: کنترل ساخت و سازها و جلوگیری از اقدامات ساختمانی غیر مجاز به تنهایی وظیفه شهرداری نیست و نیازمند همکاری و حضور جدی دیگر دستگاه‌های اجرایی و نظارتی از نظام مهندسی ساختمان ،مدیریت امور اراضی و نیروی انتظامی است.

پایان پیام 

تصاویر مرتبط